Rozwód statystycznie to trzecia pod względem wielkości traum jakie mogą zdarzyć się w życiu człowieka. Pierwsze dwie to utrata bliskiej osoby w wypadku lub ciężka nie uleczalna choroba. Osoby, które decydują się na rozwód mają w sobie ogromny ładunek emocjonalny. Po pierwsze obalając największy mit do psychologa nie chodzą osoby chore psychicznie i wymagające leczenia. Psycholog to nie psychiatra. Czy warto udać się do psychologa przed lub w trakcie rozwodu ? Plusów jest wiele a ja postaram wymienić ich 5.
5 plusów dlaczego warto w trakcie rozwodu skorzystać z konsultacji u psychologa.
-
Daje przewagę.
Rozmowa z psychologiem wyciszy emocje i pozwoli spojrzeć na rozwód jak na sprawę urzędowa do której załatwienia potrzeba skupienia i przygotowania się.
-
Utwierdzi lub wykluczy Twoją decyzję o rozwodzie
Po konsultacji może okazać się, że separacja lub rozdzielność majątkowa będzie pierwszym krokiem a rozwód odłożysz na dalszy plan.
-
Psycholog wytłumaczy dzieciom co się zmieni w ich życiu a co nigdy się nie zmieni po rozstaniu rodziców.
Psycholog, który pracuje z dziećmi wie jak z nimi rozmawiać aby wytłumaczyć im co czeka ich po rozwodzie rodziców. Brak przygotowania dzieci do rozwodu może w przyszłości wywołać u nich traumę na całe życie. Może również mieć wpływ na ich późniejsze relację damsko-męskie.
-
Twoja rodzina i przyjaciele będą mogli bardziej Cię zrozumieć
Jeśli osoba nie jest zdecydowana czy chce rozwodu dobrym scenariuszem nie jest obarczanie rodziny czy przyjaciół decyzją o tym czy rozstać się. Nikt poza Tobą nie jest w stanie za Ciebie podjąć tej decyzji. Na konsultacji u psychologa jest czas na podjęcie takiej decyzji a psycholog nie będzie stronniczy.
-
Podziękuje Ci za to Twój prawnik
Możliwe, że po konsultacji u psychologa zrozumiesz, że dla Twojej rodziny najkorzystniej będzie spisać porozumienie w sprawie rozwodu. Jest również szansa, że po konsultacji będziesz zdecydowany na długą i trudną drogę z udowodnieniem winy drugiej stronie. Rozmowa z psychologiem pozwoli Ci skupić się na osiągnieciu celu. Dzięki wiedzy czego chcesz prawnik pomoże Ci odpowiednio przygotować się do sprawy.
Na koniec najważniejsze konsultacją u psychologa jest objęta tajemnicą. Prawnik nie jest psychologiem i nie pomoże Ci poukładać Twoich emocji oraz związanego z tym poczucia złości , rozżalenia , rozczarowania. Nasza kancelaria zawsze posiada wsparcie – wspaniały i doświadczonych osób które mają wiedzę z zakresu psychologii. Warto pamiętać, że psycholog – psychologowi nie jest równy. Ja jako adwokat specjalizujący się w prawie rodzinnym zauważam, że klienci decydują się albo na terapie indywidualną , terapie dla par lub psychologa , który specjalizuję się wyłącznie w rozmowach z dziećmi. Jest jeszcze jedna możliwość często praca również ucierpi w związku za rozwodem wtedy warto rozważyć wizytę u psychologa odpowiedzialnego za Twój rozwój również na płaszczyźnie pracy i samorozwoju.
Zachęcam do przemyśleń.
Adwokat Klaudia Gąsior
Instagram @rozwodowamapa