Przed założeniem sprawy o rozwód prawo daje możliwość złożenia pozwu o separację. O separacji mówimy jeśli więzi łączące małżonków ustały ale nie w sposób trwały. Bardzo często małżonkowie żyją w separacji faktycznej. Dzieje się tak na przykład gdy ustały więzi małżeńskie i strony nie mieszkają razem. Warto zatem zastanowić się czy zgłoszenie pozwu o separację może mieć swoje przywileje. Jest to ważne jeśli i tak strony nie żyją wspólnie ustały więzi uczuciowe, gospodarcze i fizyczne.
Przywileje
- Rozdzielność majątkowa. Razem z prawomocnością wyroku w sprawie o separację strony otrzymują rozdzielność majątkową. Zatem po prawomocności wyroku to co będą kupować czy pożyczki jakie będą zaciągać są będą ich osobistym majątkiem / zobowiązaniem.
- Alimenty. W sytuacji gdy małżonkowie nie mieszkają już razem a sytuacja finansowa i zarobkowa znacznie pogorszyła się u jednego z małżonków prawo pozwala na wyrównanie stopy życiowej poprzez płatne miesięcznie alimenty. Również zasadne są alimenty na małoletnie dzieci stron od małżonka , który nie zamieszkuje.
- Kontakty z dziećmi. Jeśli w wyniku wyprowadzenia się jeden z małżonków ma on niewystarczający kontakt ze swoimi małoletnimi dziećmi może ubiegać się o zabezpieczenie kontaktów oraz wyznaczenie stałych kontaktów.
- Inwestowanie i rozwój firmy. Gdy jeden lub oboje z małżonków prowadza firmy i są to jednoosobowe działalności gospodarcze drugi z małżonków nie będzie musiał wyrażać zgody na zaciąganie zobowiązania dla firmy drugiego małżonka. Tym samym nie będzie ryzykował jako drugi małżonek swoim majątkiem.
- Spisanie porozumienia miedzy stronami dla ratowania małżeństwa. Strony mogą spisać porozumienie w jaki sposób strony mogłyby zmienić swoje zachowanie w stosunku do siebie aby do siebie wrócić. Takie porozumienie podpisują wyłącznie strony.
Separacja to poczekalnia dla rozwodu czy sposób na ratowania małżeństwa ?
Separacja nie daje możliwości rozwiązania małżeństwa. Strony choć żyją osobną nie mogą wiązać się w inne związki poza małżeńskie. Separacja często nazywana jest poczekalnią przed rozwodem. Z praktyki jako adwokat miałam już klientów którzy wracali do siebie po orzeczonym prawomocnym wyroku o separację. Statystycznie jednak większość osób po założeniu sprawy o separację decyduje się na rozwód.
Złożenie pozwu o rozwód mając już prawomocny wyrok o separację jest bardzo dużym ułatwieniem dla stron. Większość kwestii już ustalona w wyroku o separację. Dzięki tym ustaleniom małżonkowie , którzy chcą się rozwieść mogą zrobić bardzo szybko. Opłata sądowa płatna do Sądu od założenia sprawy o separację to 600 zł a w przypadku zgodnego wniosku stron jest to 100 zł.
Adwokat Gąsior