Przywilej czy obowiązek
Gdy strony do pierwszej rozprawy w sprawie o rozwód nie zawarły porozumienia lub ugody pojawia się możliwość mediacji sądowej. Wniosek o przeprowadzenie mediacji w trakcie postępowania mogą złożyć małżonkowie lub Sąd. Udział w mediacjach sądowych jest dobrowolny. Mediator sporządzi odpowiednia notatkę i nie będzie przeprowadzał mediacji jeśli małżonek się na nią nie zgodzi.
Mediacja sądowa jest przeprowadzana albo w ośrodku mediacyjnym lub w siedzibie mediatora. Zasadą jest, że mediator sądowy jest to osoba niezwiązana z postępowaniem. Sąd zakreśli czas na mediacje z reguły jest to od 1 miesiąca do 3 miesięcy. Do dnia wyznaczonego terminu na rozprawę mediator prześle sprawozdanie z mediacji wraz z ewentualną ugodą.
Czy warto zatem skorzystać mediacji sądowej ?
Plusy:
- Skróci czas postępowania sądowego z kilkuletniej sprawy w Sądzie czasem nawet do kilku miesięcy.
- Małżonkowie ustalą pomiędzy sobą wspólną treść porozumienia. Sąd zatwierdza jego treść sprawdzając czy jest zgodna z prawem.
- Każdy z małżonków będzie mógł szybciej ułożyć sobie życie prywatne. Cała sprawa o rozwód zakończy się finalnie szybciej.
- Szybki czas zakończenia sprawy w Sądzie wpłynie pozytywnie na małoletnie dzieci stron zwiększy ich poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa w rozbitej rodzinie.
- Rodzina małżonków oraz ich przyjaciele nie będą zmuszeni uczestniczyć w postępowaniu sądowym i w nim zeznawać, co często powoduje stres i dyskomfort dla rodziny i przyjaciół.
- Jeśli sprawa dotyczy rozwodu połączonego z podziałem majątku, mediacja da możliwość szybszej sprzedaży domu lub spłaty za dom.
Minusy:
- Czas. Jest szybsze rozwiązanie. Oczekiwanie na termin rozprawy jest związane z ilością spraw w Sądzie lub rozpatrywaniem wniosków o zabezpieczenie. Z mediacji pozasądowej można korzystać wcześniej już w trakcie otrzymania pierwszego pisma z Sądu lub nawet przed złożeniem sprawy w Sądzie.
- Koszt. Mediacja sądowa jest zawsze płatna i rodzi to dodatkowe koszty sądowe dla Stron. Jeśli strony posiadają już swoich prawników w sprawie zawsze można spróbować porozumieć się i spisać porozumienie. Jeśli to się nie uda dopiero wtedy kolejnym etapem może być mediacja sądowa.
- Konsensus. Podpisanie podczas mediacji sądowej porozumienie nigdy nie będzie polegało na rezygnacji jednego małżonka ze wszystkich swoich wniosków i akceptacji na rzecz drugiego. Porozumienie to ugoda. Podczas mediacji wnioski i ustalenia są wspólne.
Dlatego osobiście jako prawnik ja jestem zwolennikiem wszystkim polubownym metod rozwiązywania sporów w sprawach sądowych. Zachęcam jednak swoich klientów aby myśleli rozsądnie i nie ponosili dodatkowych kosztów. Jeśli zatem da się coś załatwić wcześniej niż w Sądzie nie ponosząc dodatkowych kosztów poświecenia czasu i finansów to zachęcam do takich rozwiązań.
Adwokat Gąsior