Zdarzają się sytuację gdy w trakcie rozwodu małżonek zachowuje się niepoprawnie wobec drugiego małżonka.
Kategorie w/w zachowań możemy podzielić na:
– Stalking, uporczywe nękanie.
– Groźby karalne
Stalking jest przestępstwem zgłaszanym na wniosek osoby pokrzywdzonej a zatem małżonka.
Jakie zachowania mogą świadczyć, że ktoś jest Stalkerem ?
- Wysłanie nieprawdziwym oczerniających wiadomości o drugim małżonku oraz ich rozpowszechnianie;
- Nachodzenie małżonka w miejscach w których spędza czas bez jego zgody (rodzina, praca, miejsce zamieszkania) oraz wymuszanie spotkań z nim bez przyczyny;
- Uporczywe śledzenie małżonka bez jego zgody;
- Telefonowanie bez przyczyny a nawet głuche telefony w dzień i w nocy;
- Włamywanie się bez zgody małżonka do jego miejsca zamieszkania aby zostawić mu wiadomość lub przedmiot również w skrzynce pocztowej;
Sąd może orzec wobec Stalkera zakaz zbliżania się do pokrzywdzonego, zakaz przebywania w określonych miejscach lub środowiskach czy nawet zakaz kontaktowania się z określonymi osobami.
Karalne mogą być również zachowania małżonka złośliwe i nakierowane na wprowadzenie w błąd drugiego małżonka na przykład co do miejsca pobytu ich wspólnego dziecka. Sąd może zasądzić również karę grzywny w takich przypadkach.
Groźby karalne są w większości wypadków następstwem już wcześniejszych negatywnych działań jednego małżonka wobec drugiego.
Przez groźby karalne rozumie się wypowiadania słów wobec drugiej osoby, które to konkretnie w tej osobie wzbudzają poczucie lęku, wprowadzają ją w stan obawy o siebie lub o osoby najbliższe również dzieci. Najważniejsze jest czy osoba wobec której padły groźby mogła realnie poczuć się zagrożona oraz kontekst sytuacyjny. Przykład: Groźbą nie jest informowanie o chęci w przyszłości wprowadzenia się matki z dziećmi z domu rodzinnego od małżonka. Odwracając sytuację gdy małżonek mówi, iż nie pozwoli na to by drugi małżonek wyprowadził się z domu z dziećmi i jeśli będzie trzeba użyje wszystkim środków również siły, zmienia już tą historię.
W jaki sposób małżonek pokrzywdzony niewłaściwym działaniem drugiego z małżonków może się bronić?
Przede wszystkim należy ocenić czy działania małżonka są sprzeczne z prawem. Doradzam aby przed zgłoszeniem się na Policję skonsultować problem z osobą nie zaangażowana emocjonalnie w sprawę a najlepiej skorzystać z doradztwa prawnego w tym zakresie.
adw. Klaudia Gąsior
Instagram – @rozwodowamapa